Yaşam Koçu

Gönderen:

Yaşam Koçu

Yaşam koçu olduğumu öğrenen insanların en sık sordukları sorular “Yaşam koçu ne yapar?”, “Yaşam koçu nasıl destek verir?” sorularıdır.
Yaşam koçunu, yaşam koçluğunu kısaca: Başarı ve mutluluk yolunda yürümek isteyen kişiye çıktığı yolda refakat ve rehberlik eden kişi ve hizmet olarak tanımlayabiliriz. Yaşam koçunun hizmeti ve verdiği destek de bu çerçeve içinde oluşur. Başarı ve mutluluk yolculuğuna çıkmış kişi yaşam koçundan yolda karşılaşması muhtemel riskler hakkında bilgi, bu risklerin birlikte ekarte edilmesi, muhtemel kestirme yollar, … gibi yol yardımı, lojistik destek alır. Bu izahtan da anlaşılacağı gibi yaşam koçu kişinin hayat yolculuğunda daha rahat, daha güvenli, daha süratli ilerlemesini sağlayan bir destek kuvvettir.

Gelişmiş ülkelerde özellikle Amerika’da  liberal kapitalist sistem sebebiyle başarı odaklı yaşayan Amerikalıların yaygın şekilde kullandıkları bir hizmettir yaşam koçluğu.

Yaşam koçluğu ile ilgili bir de yanlış inanışlar vardır. Bana en yaygın ifade edilen yanlış inanışların birisi “Yaşam koçu benim sorunlarımı çözemez!” diğeri de “Yaşam koçuna sadece çok zenginler ihtiyaç duyar”dır.

Yaşam koçu benim sorunlarımı çözemez diyenlere söylediğim şudur: Belki çözemez. Ama denemeden nereden biliyorsun? Ya çözerse!

Yaşam koçuna sadece çok zenginler ihtiyaç duyar, ben zengin değilim ki, yaşam koçu bana ne yapacak diyenlere cevabım şudur: Hayat otoyolunda sadece zenginler değil, herkes ilerliyor!  Başarı ve mutluluk da sadece zenginlerin değil, herkesin hakkı!  Sen hakkını almaktan neden feragat edesin ki?

Diyalog genellikle “Ama yaşam koçunun ücreti çok yüksektir” itirazıyla devam eder ancak ben “Danışma hizmetlerim arasında bir ayırım yapmıyorum ve hepsine aynı ücreti uyguluyorum” deyince kişi rahatlar ve başarı ve mutluluk yolculuğuna ilk adımını atmaya karar verir.

Başarı ve mutluluk sizi bekliyor. Yola çıkma vaktidir.  De hadi 🙂

Veysel Danış
(
+90) 532 432 8040

0

Hakkında Yazar:

  Related Posts
  • No related posts found.

Yorum Ekle