Sık Sorulan Sorular

Kitap Bağışı / ZEST Kütühanesi kurulması hakkında Sık Sorulan Sorular
* ZEST Eğitimleri hakkında Sık Sorulan Sorular:  ZEST Eğitimi AlmakZEST Eğitmeni Olmak
Üyelik hakkında Sık Sorulan Sorular
ZEST Hakkında
 • ZEST Nedir?
  ZEST, ZEka ve STrateji Derneği’nin kısa adıdır. Zeka ve Strateji Derneği, zeki ve düşünen insanların insanlığın bilgi ve kültür mirasına katkıda bulunmak için bir araya gelebileceği bir kurum oluşturmak amacıyla kurulmuş bir Sivil Toplum Kuruluşudur.
 • ZEST Kimler Tarafından, Ne Zaman Kuruldu, Temel Amacı Nedir?
  ZEST (Zeka ve Strateji Derneği) kalabalık içinde yalnızlık hissi yaşayan Av.Veysel Danış öncülüğünde 2009 yılında kuruldu. ZEST, zeki ve düşünen insanların çatısı altında toplandıkları bir Sivil Toplum Kuruluşu’dur. ZEST’in temel amaçları zeki ve düşünen insanları bir çatı altında toplamak; aralarında dostluk ve iyi ilişkiler oluşmasına, yardımlaşma ve dayanışmalarına destek vermek, insanlığın bilgi ve kültür mirasına katkı yapabilecekleri platformlar oluşturmak, zeki insanların bir araya gelmesinden oluşan zeka zincirinden istifade edilerek “insanlığın bilgi ve kültür mirasına katkı yapılması”dır. ZEST’in hiçbir dini veya siyasi fraksiyonla hiçbir şekilde bağlantısı yoktur.
 • ZEST'in İsmini Vererek Referans Gösterebilir miyiz?
  Zeka ve Strateji Derneği ile partner olarak beraber proje yürüten kuruluşlar ZEST’in ismini kullanarak referans gösterebilirler.
 • ZEST'in Faaliyet Konuları Nelerdir?
  ZEST’in bütün faaliyetleri, ZEST’in temel amacı insanlığın bilgi ve kültür mirasına katkı yapmak, bu konuda yapılan çalışmaları teşvik etmek, desteklemek, tanıtmak odaklıdır.
  ZEST Zeka Zinciri
  ZEST Zaman Tüneli
  Kitap Bağışları
  ZEST Kütüphanesi
  ZEST Kütüphaneleri
  ZEST Eğitimleri
  ZEST TV
  ZEST Bursları
  ZEST Yayınları
  ZEST Destekleri ZEST’in “insanlığın bilgi ve kültür mirasına katkı” amacı için yapılan başat faaliyetlerdir. İnsanlığın bilgi ve kültür mirasının korunması, geliştirilmesi amacıyla Kültür Bakanlığı başta olmak üzere devletin ilgili kurumları ve Unesco’nun yaptığı çalışmalara bir STK (Sivil Toplum Kuruluşu) olarak destek vermekte, toplumda bu konuda farkındalık yaratmak, bilinç arttırmak amacıyla çalışmalar yapmaktadır.
 • ZEST Platformları Her Fikre Açık mıdır?
  ZEST faaliyetleri din, her türlü ideoloji, spor kulüpçülüğü gibi ayrışma ve ihtilaf yaratan konular dışında hukuka uygun her türlü fikre/düşünceye açıktır.
 • ZEST Destekleri Nelerdir?
  ZEST, zeki ve düşünen insanlara, insanlığın bilgi ve kültür mirasına katkılarını topluma daha rahat aktarabilmeleri amacıyla Kitap Desteği, Burs Desteği, Yayın Desteği, Proje Desteği vermektedir.
 • ZEST'in İmkan ve Desteklerinden Yararlanabilmenin Şartları Nelerdir?
  Tüm insanlığa hizmet etmeyi amaç edinmiş olmakla beraber, ZEST’in bir sivil toplum kuruluşu olarak öncelikli sorumluluğu ZEST üyelerine/gönüllülerine olduğu için ZEST’in imkan ve desteklerinden öncelikli olarak ZEST Üye ve Gönüllüleri yararlandırılır. Hangi taleplere destek verileceği bir çok faktör göz önüne alınarak ZEST Yönetim Kurulu tarafından belirlenir.
 • ZEST Bütün Hizmetlerini Ücretsiz Veriyor! ZEST Çalışmaları Nasıl Finanse Ediliyor?
  ZEST bütün çalışmaları üyelerin aidatları, bağışçıların yaptığı bağışlar ve sponsorların destekleri ile finanse edilmektedir. Bağışlarınızla insanlığın bilgi ve kültür mirasına katkıda bulunulmasına siz de katkıda bulunun:
  IBAN No: TR 4300 0620 0043 7000 0629 7815
 • Bağış Yapmak İstiyorum ama ZEST'in Güvenillir Bir Kuruluş Olduğunu Nasıl Bileceğim?
  “Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz; Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde” demiş şair (Ziya Paşa). Kişilerin/kuruluşların güvenilirliği şüphesiz geçmişte yaptıklarına bakılarak belirlenir. ZEST 2009 senesinden beri insanlığın bilgi ve kültür mirasına katkıda bulunan çalışmaları ile tanınan bir kuruluştur. İstanbul Valiliği İl Dernekler Müdürlüğüne bağlı ve denetimine tabi olarak faaliyet göstermektedir. Kurucusu ve halen başkanı olan Av.Veysel Danış tanınan bir avukat, saygın bir hukukçudur. ZEST faaliyetleri kişisel bilgiler dışında tamamen şeffaf olarak internet sitesinde kamuoyu ile paylaşılmaktadır. ZEST’in “yaptıklarını” inceledikten sonra “yapacakları” hakkında sizde bir kanaat oluşacak, bağış kararınız netleşecektir.
 • ZEST'in Logosunun Anlamı Nedir?
  ZEST’in logosu Toplam Zeka’yı temsil etmek üzere matematikte toplam anlamına da gelen Sigma işareti ∑ ‘dır.
 • ZEST Bir Zeka ve Strateji Kuruluşu Olarak Kitap Bağışı ile Niçin İlgileniyor?
  ZEST’in kurucu başkanı Veysel Danış ZEST’i zeki ve düşünen insanları bir çatı altında toplamak düşüncesi ile kurmuştur. Zeki ve düşünen insanların ZEST çatısı altında toplanmasının amacı da “insanlığın bilgi ve kültür mirasına katkıda bulunmak” olarak belirlenmiştir. İnsanlığın bilgi ve kültür mirasının temeli, bir nesilden diğerine aktarılmasını sağlayan köprüler şüphesiz kitaplardır. 2012 senesinde üyelerimize hizmet vermek üzere ZEST bünyesinde bir kütüphane oluşturma arzusu oluşturulacak kütüphaneye ZEST Başkanı Veysel Danış ve Başkan Yardımcısı Abdulkadir Danış’ın 5 000 kitap bağışlamaları ile başlayan başlayan kitap bağışı çalışması ZEST yönetiminin tahmininin çok çok ötesinde ilgi ve destek görmüş ZEST Kütüphanesi için hedeflenen kitap miktarı kısa zamanda aşılmıştır. ZEST Yönetim Kurulu ZEST Kütüphanesi için ihtiyaç fazlası olan bu kitapların kitaba ihtiyaç duyan kişi/kuruluşlara bağışlanmasına karar vermiştir. ZEST’in bağışlamak istediği bu kitaplara yine tahminlerin çok üstünde kitap bağışı talebi gelmiştir. “Bizim millet kitap okumuyor” sözünün yanlış ve iftira olduğunu ispat eden bu yoğun ilgi ZEST yönetiminde sevinç, memnuniyet yaratmıştır. İnsanımızın kitap okuduğunu, okuduğu kitapları diğer kitapseverlerle paylaştığını yapılan kitap bağışları; insanların kitap okumak istediğini, fakat kitaba ulaşamadığını, alamadığını da kitap bağışı talepleri ispatlıyordu. Bunun üzerine ZEST Yönetimi ZEST Kütüphanesi’nin ihtiyacı yok gerekçesiyle gelen kitap bağışlarını red etmeme, ZEST’in kapılarını kitaplara açık tutmaya, gelen kitapların ihtiyaç fazlasının da bağışlanmasına karar verdi. Bu süreç ZEST’in “kitap bağışının adresi” olmasına kadar varmıştır.
 • ZEST'in Merkezi İstanbul'da. İstanbul'da Olmayanlar ZEST'e Üye Olabilir mi, Destek verebilir, Destek alabilir mi?
  ZEST, Türkiye’nin bütün insanlarına ulaşmak, destek vermek arzusu ile faaliyet göstermektedir. İstanbul dışında olmanız ZEST’e destek vermenize veya destek talep etmenize engel değildir.
 • ZEST'e yazdım/başvuruda bulundum fakat cevap yazılmadı! Neden?
  ZEST ilkeleriyle bağdaşmayan, internet sitesinde cevapları bulunan sorulara/başvurulara cevap verilmemektedir.

Bağış

Zeka Zinciri

Zeka Zinciri Sayfası için Tıklayın

ZEST TV

ZEST TV Seyretmek için Tıklayın

 • ZEST TV Nedir?
  ZEST TV, zeki, düşünen, bilgilenmek için TV seyretmek isteyen seyircilere hitap eden, insanlığın bilgi ve kültür mirasına katkıda bulunmak üzere ZEST bünyesinde kurulmuş bir TV kanalıdır.
 • ZEST TV'ye Reklam Verebilir miyiz?
  ZEST TV’ye reklam vermeniz mümkündür. ZEST TV’ye reklam vermek için tıklayın