Nereye Kitap Bağışı Yapabilirim

Gönderen:

Nereye Kitap Bağışı Yapabilirim

ZEST kitap bağışı konusu ile ilgilenmeye, kitaplara, kitapseverlere, kitap bağışına sahip çıkmadan önce kitap bağışı yapmak isteyenlerin en çok soru “Nereye kitap bağışı yapabilirim” sorusuydu.

Bazı insanların bağışlamak istediği kitaplar kütüphanelerin raflarında, bazan kolilerde atıl dururken, diğer bazı insanlar kitap bağışlayacak yer, kitaplarını bağışlamaya köprü olacak merci arıyordu. ZEST’in kitap bağışı konusuna sahip çıkması ile kitaplar kütüphanelerde atıl durmaktan kurtuldu. Kitabı olan kitapseverler kitaba ihtiyacı duyan diğer kitapseverlere gönül rahatlığıyla kitaplarını bağışlayabilecekleri bir merkeze, kitap alamayan kitapseverler de kitaba kavuştu. Nereye kitap bağışı yapabilirim sorusunun artık belli, net bir cevabı var: ZEST
ZEST sloganı da bu durumu çok güzel ifade ediyor: Türkiye’de kitap bağışının adresi

Kitap bağışı ile ilgilenen kurumsal belli bir merkezin olması elbette bağışçılar için de önemli bir kolaylıktır. Fakat bu durum asıl kitap bağışına ihtiyaç duyan kişiler için müthiş bir kolaylıktır. Kitap alamayan kişiler artık biliyorlar ki müracaat ederlerse ZEST onlara kitap gönderecek. Bunu bilmek de insanı ferahlatıyor, mutlu ediyor.

Ben sıkıntıyı yaşadığım için biliyorum. Üniversiteye hazırlanan her öğrenci gibi ben de üniversiteye hazırlandığım sıralar bir çok üniversite hazırlık kitabı almıştım. Üniversiteye yerleştikten sonra bu üniversite hazırlık kitaplarını atmaya kıyamadım, hepsi birbirinden değerli kitaplardı. Bana çok faydalı olmuşlardı. Şimdi başkalarına da faydaları olsun istiyordum. Kitap almayan kişilere bu kitaplarımı bağışlamaya karar verdim. Fakat biraz araştırınca bunun öyle kolay olmadığını gördüm. Çevremdeki herkes kendi kitaplarını alıyordu. Kime teklif ettiysem almak istemedi. Kitaplarımı ücretsiz bağışlamak istediğim halde çevremde kimsenin almak istememesi doğrusu beni çok şaşırtmıştı.

Çevremdekilerin bağışlamak istediğim kitaplarımı almak istememesi üzerine diğer şehirlerden kitaba ihtiyacı olan kişiler, kurumlar bulmak için araştırmaya başladım. Fakat çok araştırmama rağmen kitaplarımı bağışlayabileceğim bir yer bulamadım. Kitaplarımı bir seneden fazla kolide beklettim. Annem de ikide bir Bu kitaplarını bağışlayacağım dedin atmadın, evde kalabalık yapıyorlar deyip duruyordu. Sonunda kitaplarımı bağışlayabilmekten ümidimi kestim ve kitaplarımı çöpe atmak zorunda kaldım. O gün çok üzülmüştüm. Fakat inanın yıllar geçmesine rağmen hala üzülüyorum o kitaplarıma.

Kitaplarını çöpe atmak zorunda kalmanın üzüntüsünü yaşamış birisi olarak ZEST’in yaptığı hizmetin büyüklüğünü daha iyi anlıyorum. Keşke o günlerde de ZEST olsaydı ve beni “üniversiteli” yapan o kitaplarım kitap alamayan başka insanların da üniversiteli olmasına katkı yapsaydı. Benim dönemimde ZEST yoktu; ama bugün var. Benim yaşadığım zorluğu bugün kitap bağışlamak isteyenler ZEST’in bu hizmeti sayesinde yaşamıyorlar; bu çok sevindirici.

Nereye Kitap Bağışı Yapabilirim, kitaplarımı nereye bağışlayabilirim diye arayışta olan insanların ZEST’e ulaşmasını istiyorum. ZEST bağışçı ile bağış talep eden arasında bir köprü oluyor. Kitaplarınız Türkiye’nin dört bir yanına dağılıyor, insanlara faydalı oluyor. Siz de ZEST’in internet sitesinden kitaplarınızın gittiği kişi ve kurumlara bakıp mutlu oluyorsunuz.

Benim gibi kitaplarım ziyan oldu diye yıllarca üzüleceğinize ZEST’le temas edin. Kitaplarınız ziyan olmasın, birilerine faydalı olsun, sevindirsin. Size de üzülmek yerine, birilerini sevindirdim diye sevinmek kalsın.

Kitap bağışlamak isteyen hayırseverler zest.org.tr adresinden ZEST’e ulaşabilirler.

Hüseyin Duman

Hakkında Yazar:

  Related Posts

Yorum Ekle