Kitap Kurtları

Gönderen:

Kitap Kurtları

Kitap okumanın keyfini çok kitap okuyanlara, kitap kurtlarına sormak lazımdır ama aslına bakılırsa kitapları, kitap okumayı neden bu kadar çok seviyorsun sorusunu soran kişi kitap okumamış ve kitap okumanın keyfiyle tanışmamış, o müthiş zevki tatmamış demektir.

Kitaplar bizi bulunduğumuz zamandan ve mekanlar alıp, bambaşka zamanlara ve mekanlara götüren adeta sihirli geçitlerdir.
Okuduğumuz bir roman bizi romanın geçtiği zamana ve mekana götürür; romanın kahramanları ile tanıştırır. Romanlar bazan romandaki karakterlerden biri olduğumuzu hissettirir, o karakterle özleştiririz kendimizi. Onun yaşadıklarını biz yaşıyoruz gibi oluruz; onu üzen şeyler bizi de üzer, onun sevindiği şeylere biz de seviniriz. Çünkü romanın okunma sürecinde romandaki O, artık Ben olmuştur!

Kitapların o sihirli dünyasının tadını alan, keyfini yaşayan bir insan bu keyfi tekrar, tekrar, tekrar, … yaşamak ister tabii ki.
Bu istek de bir kitap daha almaya, okumaya götürür, sonra bir kitap daha, bir kitap daha, bir kitap daha, …

Bir macera romanı ise okuduğumuz, birbirinden ilginç yerlere seyahat ettirir, birbirinden ilginç maceralara sürükler bizi.

Bir aşk romanı ise okuduğumuz, gönül tellerimizi titreten hislere sürükler bizi. Roman bizi içine çeker. Aşk romanı bizi içine çektikten sonra romandaki o aşkı artık biz yaşıyoruzdur. Sevdiğimiz kişiye kavuşmak için harcadığımız çabalar, çektiğimiz çileler, … ama eğer mutlu son ile bitiyorsa roman, sonunda bir ferahlık kaplar içimizi; kavuşmuşuzdur sevdiğimize; ve bu da sonsuza kadar mesut ve bahtiyar şekilde yaşayacağız demektir.

Bir gerilim romanı ise okuduğumuz, kaslarımızın gerildiğini hissederiz. Bir an önce okumak ve olayın sonunu öğrenmek isteriz. Romandaki kötü adamın yaptıklarına sinirleniriz, kızarız ona, iyi insanlara yaptığı kötülükler için.

Bir bilim-kurgu romanı ise okuduğumuz, bizi geleceğin ilginç dünyasına götürür. Geleceğin bir ön izlemesini seyrettirir, deneyimlerini yaşatır bize.

Buna karşın bir tarih kitabı ise okuduğumuz bizi geçmişin mistik dünyasına götürür. Geçmişteki zamanda yaşananlarla günümüzü kıyas edebilmemiz için bize yeni vizyon ve bakış açıları verir.

Bir şiir kitabı ise okuduğumuz, alır bizi kelimelerin o sihirli dünyasına götürür. Kelimelerin ahenkle dans etmesini seyrettirir bize. Sevgilimize duygu dolu sözler etmekteyizdir o anda.

Bir mizah kitabı ise okuduğumuz bizi o anda yaşamakta olduğumuz sorunlardan, gerginliklerden çeker, koparır; mizahın o keyifli dünyasına götürür. Doya doya güler, neşeleniriz.

Bize bilgi veren bir felsefe, inceleme, cinsellik, kişisel gelişim, psikoloji, ekonomi, … kitabı ise okuduğumuz, kitabı okurken bilgilendiğimizi, yeni bilgilerle donandığımızı hissederiz. Kitabı okuyup bitirdiğimizde, kitabı okumadan önceki biz’den daha bilgili hale gelmiş olduğumuzu hissederiz. Okuduğumuz kitap bize yeni bilgiler katmış, yeni bilgilerle donatmıştır bizi çünkü.

Kitapların bu muhteşem katkılarını elde etmenin neticesinde bizim ödediğimiz bedeller nedir peki? Öyle ya; kitapların bu katkıları olmasa, gerçek hayatta; bir macera romanının bize yaşattığı deneyimi yaşamak için ödeyeceğimiz bedelleri;
bir aşk romanının bize yaşattığı aşkı yaşamak için vereceğimiz uğraşları,
bir gerilim romanının bize yaşattığı o macerayı yaşarken karşı karşıya kalacağımızm tehlikeleri bir düşünelim.
Peki bir bilim-kurgu romanının veya tarih kitabının bize yaptırdığı zaman içinde yolculuğu yapmamız imkanını bulabilir miyiz gerçek hayatta? Bulamayız! Bize bu imkanı veren “kitap”lardır.
Bir felsefe, inceleme, cinsellik, psikoloji, kişisel gelişim, ekonomi, … kitabının bize birkaç yüz sayfada aktardığı bilgileri öğrenmek için kaç sene (!) uğraşmamız gerektiğini düşünüyor muyuz?

Kitaplar! Muhteşem bilgi hazineleri… Bu hazinelerin kıymetini bilelim. Okuyalım. Daha çok okuyalım. Ve okumakla yetinmeyelim, okutalım! Kitapların bu ışığından daha fazla insanın istifade edebilmesi için çaba harcayalım.

Daha fazla insanın kitaba ulaşması yolunda çaba harcamak deyince ZEST’in çabalarını takdirle anmak lazım elbette.
ZEST kitap bağışı çalışmaları ile kitaba ulaşamayan, kitaba ulaşmakta güçlükler yaşayan binlerce kişinin kitaba ulaşmasını sağladı. ZEST’in kitap bağışları ile kitap ulaştırdığı bu kişiler hiç şüphesiz geleceğin kitap kurtları 🙂 ZEST’in bu çabalarının yeni kitap kurtlarının yetişmesine, daha çok okuyan, daha bilgili fertlerden oluşan bir toplumla, daha aydınlık bir geleceğe ulaşmamıza büyük katkılar yapacağına inanıyorum.

Yüksel Işık

Hakkında Yazar:

  Related Posts

Yorum Ekle