Kitap Bağışı Yapılabilecek Yerler

Gönderen:

Kitap Bağışı Yapılabilecek Yerler

Kitap Bağışı ile ilgili çalışmaları ZEST Öncesi ve ZEST Sonrası diye ikiye ayırsak yeridir diye sanırım.

ZEST kitap bağışı çalışmaları ile ilgilenmeye başlamadan önce evlerinde, işyerlerinde bulunan insanlar artık kullanmadıkları fakat atmaya da kıyamadıkları, birilerine faydalı olmasını istedikleri
kitaplar için fellik fellik bağışlayacak yer, okul, kurum arıyorlardı. Kitap alamayan, bağışa ihtiyacı olan yüzlerce okul, kütüphane, kurum, binlerce kişi olduğu halde kitap bağışlamak isteyen kişiler ellerindeki kitapları bağışlayacak yer bulamıyorlardı. Daha önce gazetelerde, sonra da internette “Kitap bağışı yapılabilecek yerler” başlıklı haberler, yazılar çıkıyordu. Bu haberler, yazılar iyi niyetli çabalar olmakla beraber çok yetersiz kalıyordu; çünkü kalıcı olmaktan uzak ve paliyatif çözümler idi. O listede verilen birkaç kişi, okul, kurum kitap ihtiyacını tamamladıktan sonra liste kullanılamaz, işlev göremez hale geliyordu.

Kitap bağışı yapılabilecek yerler listesinin işlevini doğru şekilde yapabilmesi için sürekli güncellenmesi, güncel kalmasının sağlanması gerekiyordu. Fakat bu listeyi sürekli güncellemek, güncel kalmasını sürekli şekilde sağlamak da çok zor belki de imkansızdı. Çünkü sürekli takip ve uğraşmak gerekiyordu.

Kitap bağışı yapılabilecek yerler listesinin sürekli güncel tutulması sürekli uğraş, organizasyon, koordinasyon, emek, zaman gerektiren ve tek başına bir kişinin altından kalkamayacağı bir iş olmasına karşın, kitap bağışı adı üstünde “bağış” işi olduğu için ücretsiz olarak, topluma hizmet, kamu yararı, insanlara faydalı olmak için yapılan bir husus. Bu kadar zor, karmaşık, koordinasyon, organizasyon gerektiren üstelik de bunların sürekli yapılması zorunlu olan bir uğraşa ücretsiz olarak, topluma hizmet, kamu yararı, insanlara faydalı olmak için yapmaya kimsenin yanaşmaması; çok da şaşırtıcı olmasa gerek.

Kamu yararına çalışan gönüllü bir kuruluş olan ZEST (Zeka ve Strateji Derneği)’nin kitap bağışına eğilmesi kitapseverlerin bu çaresizliğine son vermiş oldu. ZEST’in bu çabaları, çalışmaları sayesinde artık ülkemizde de kitap bağışı ile ilgili çabaları koordine eden, organizasyonu yapan, bu işi “kurumsal olarak” sahiplenen bir kurum olduğunu biliyoruz artık. ZEST’in işe “kurumsal” olarak eğilmiş olması kitapseverler için gerçekten bir büyük şans olmuştur; çünkü bu işin ferdi olarak, bireysel çabalarla kotarılması gerçekten çok zordu. Ve zaten bugüne kadar da başarılamamıştı. Fakat ZEST bunu başardı. Konuyla ilgilenmeye başladıktan sonra kitap bağışlarını ZEST’in ülke çapında kısa bir sürede koordine ettiğini hep birlikte gözlemliyoruz.

ZEST’in kitap bağışlarını koordine ve organize eden bir “Merkez” haline gelmesi şüphesiz hem bağışçıları hem bağış almak isteyenleri rahatlattı. Bağış yapmak veya kitap bağışı almak isteyenler “Kitap bağışı yapılabilecek yerler” nereler diye araştırmaktan kurtuldular. Artık herkes biliyor ki ülkemizde kitap bağışı ile ilgilenen, koordine eden “kurumsal” bir “merkez” var: ZEST

Bağış yapmak isteyenler ZEST’e bağış yapabileceklerini, kitap bağışına ihtiyaç duyanlar da ZEST’e müracaat ettiklerinde kitap bağışı alabileceklerini biliyorlar. Kitapları bu kadar seven, kitaplar ve kitapseverlerle hem de gönüllü ve ücretsiz olarak ilgilenen bir kurumun varlığı ülkemiz için bir zenginlik, kitapseverler için ise şanstır.

Ben bir kitapsever olarak ZEST çalışmalarını büyük takdir ve hayranlıkla seyrediyorum. Fakat biliyorum ki seyretmek yetmez! Destek vermek, katkı yapmak, bağış yapmak lazım. Ki bu çabalar ve çalışmalar daha fazla büyüsün, daha çok kişiye faydalı olsun; daha çok kişi kitaba kavuşsun; daha çok kişi kitapların ışığı ile aydınlansın.

Kitaplı aydınlık günler dileğiyle…

Nilgün Sarıca

Hakkında Yazar:

  Related Posts

Yorum Ekle