Kitap Bağışı Alan Yerler

Gönderen:

Kitap Bağışı Alan Yerler

Kitaplarımın bir kısmını kitap bulamayan diğer insanlarla paylaşmaya karar verdiğimde “kitaplarımı bir ayıklayayım da, bağışlayacak yer bulmak kolay diye düşünmüştüm. Kitaplarımı ayıklamayı bitirdikten sonra artık sıra kitaplarımı diğer insanlarla paylaşmak için bağışlamaya gelmişti. İşe arkadaşlarıma sormakla başladım: “Nereye kitap bağışı yapabilirim, hangi kurumlar kitap bağışı alıyor, kitap bağışı alan bir yer biliyor musun?” diye. Kimisi semt kütüphanesine vermemi söyledi, kimisi fakir-fukaraya dağıtmamı söyledi, kimisi belediyeye, kimisi semtteki okula bağışlamamı söyledi.

Semt kütüphanesine gidip kitaplarımı onlara bağışlamak istediğimi söyledim. Fakat oradaki görevli kütüphanenin bağış kitap almadığını söyledi. Belediyeye, semt okuluna telefon edip kitaplarımı onlara bağışlamak istediğimi söylediğimde de aldığım cevap: “Kitap bağışı almıyoruz” oldu. Bağışlamak istediğim birbirinden değerli, bana çok şey öğreten, hayatımı güzelleştiren kitaplarımı başka insanlara da öğretsin, başka insanların hayatını da güzelleştirsin diye bağışlamak istiyordum, ama hiçbir kurum kitaplarımı almıyordu!  Benim için bu kadar özel ve değerli olan kitaplarımı kurumların bağış olarak bile almayı kabul etmemesi beni hem çok şaşırttı hem de çok üzdü 🙁

Kitaplarımı bağışlayabileceğimden ümidi kesmek üzereyken aklıma internette araştırma yapmak geldi. Arama motoruna “kitap bağışı alan yerler” diye yazınca arama motorunun getirdiği ilk sonuç: ZEST’in “Türkiye’de Kitap Bağışının Adresi ZEST‘dir” diyen sayfası oldu. Onu tıklayınca ZEST’in Türkiye’nin her yerine onbinlerce kitap bağışı yaptığını görünce ben de Türkiye’de kitap bağışının adresinin ZEST olduğunu ve kitaplarımı bağışlayabilmek için bugüne kadar boşuna uğraştığımı anladım.

ZEST’le iletişim kurduğumda kitap bağışında “hukuka uygun” kitaplar olması dışında kitaplar arasında bir ayırım yapmadıklarını, bütün kitaplara kapılarının açık olduğunu söylediklerinde çok sevindim. Bence de kitaplar arasında ayrım yapılmamalı.

Kitaplarımı bağışlamamda ZEST’te bana 3 seçenek sundular:
* Kitaplarınızı siz getirebilirsiniz. ZEST’i ziyaret eder, tanışır, kitaplarınızı bağışlarsınız.
* Kitaplarınızı PTT/kargo ile gönderebilirsiniz.
* Kitapları biz gelip alabiliriz.
Bir bağışçı daha ne isteyebilir ki, bundan iyisi Şam’da kayısı 🙂

Kitaplarımı kendim götürüp tanışmayı tercih ettim ben. İyi ki de böyle yapmışım. Kitaplarımı bağışlamam vesilesiyle başta değerli insan ZEST başkanı Av.Veysel Danış ve daha bir çok iyi zeki insanla tanıştım, yeni dostlar edindim.

ZEST kitaplara, kültüre kucak açmış bir kurum. İyi ki ZEST var.  ZEST gerçekten Türkiye’de kitap bağışının adresi.

Şengül Karaca

Hakkında Yazar:

  Related Posts

Yorum Ekle