Deneyimler

Deneyimler

Bilindiği gibi, insanlar ve hatta bütün canlılar aynı hataları yapmakta, ve aynı hatalar sonucunda aynı bedelleri ödemek zorunda kalmaktadır; hayvanlar binlerce yıldır tuzaklara düşmekte, çocuklar yüzlerce yıldır ateşte ellerini yakmakta.

İnsanoğlunu diğer canlılardan ayıran ve bir medeniyet oluşturmasını sağlayan önemli özelliği, edindiği tecrübeleri diğer nesillere aktarabilmesidir. Geçmiş nesil deneyimlerini ve sonuçlarını gelecek nesile aktarırsa, ve gelecek nesil de geçmiş neslin aktardığı bu deneyimlere kulak verir ve bunlardan alınan sonuçlarına göre davranışlarını yönlendirir ise, hataların azalacağı ve daha mutlu bir geleceğe ulaşacağı kesindir. Bize düşen deneyimlerimizi, ve sonuçlarını paylaşmak, gelecek nesillere düşen de bu deneyimlerimize kulak vermek, ve davranışlarını bu deneyimler ışığı altında geliştirmektir.

Mehmet Akif Ersoy’un dediği gibi:
Tarihi tekerrür diye tarif ediyorlar,
Hiç ibret alınsaydı tekerrür mü ederdi.

Daha az hata yapan ve daha mutlu bir hayat süren gelecek nesiller için, deneyimlerinizi ve onlar ışığında ulaştığınız sonuçları bizlerle paylaşmaya davet ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.